دانستنیهای عطر

 

چگونه عطر مناسب خود را پیدا كنم؟

عطر ایده آل شما بخشی از زندگی و هویت منحصر به فرد شماست كه هرگز از آن خسته نمی شوید، رایحه ای كه آرامش و حسی آشنا را در وجودتان بر می انگیزد.

 

معنی واقعی ” دوره عمر عطر ” چیست؟

عطر آمیخته ای از موادی با درجات مختلف فراریت است و در این میان نت های خنك با درجه تبخیر شدن بالا اولین رایحه پخش شده هر عطر بر روی پوست بوده و موادی كه فراریت پایین تری دارند بدنه اصلی یا همان نت میانی را تشكیل می دهند.

در نهایت موادی كه درجه تبخیر شدن پایین تر و ویژگی های چسبندگی بالاتری دارند، پایه هر عطری محسوب می شوند.
یك عطر خوب با حفظ رایحه اجزای خود در سه مرحله (سه نت) سعی در بر جای گذاشتن حسی واحد در تمام دوره عمر خود دارد،به همین علت خلق عطری خوب نیاز به دقت فراوان دارد.

از آنجا كه شخص در اولین لحظه با نت اولیه عطر برخورد می كند عطر خوب باید حداقل تفاوت را بین اولین نت و رایحه نهایی داشته باشد و این در حالیست كه در عطرهایی با كیفیت پایین تر این تفاوت به طور آزاردهنده ای محسوس است.

 

تفاوت بین ادوتویلت و پرفیوم چیست؟

این موضوع چندان ارتباطی به قیمت نداشته و مربوط به غلظت عصاره روغنی استفاده شده در تركیب دارد. غلظت های ذكر شده در پایین به ترتیب میزان معمول الكل و عطر تركیبات عرضه شده در بازار را نشان می دهند:

* پرفیوم با دارا بودن ١٥ تا ٣٠ درصد از عصاره روغنی بیشترین غلظت را داشته و پرفیوم ادوتویلت یا ادوپرفیوم ٨ تا ١٥ درصد.

* ادوتویلت ٤ تا ٨ درصد، ادوكلن ٣ تا ٥ درصد و در نهایت اسپلش ها و اسپری های خوشبوكننده با ١ تا ٣ درصد غلظت،حاوی كمترین میزان از عصاره عطری هستند.

 

هر فرد چند عطر را می تواند قبل از پرشدن مشام خود تشخیص دهد؟

در مقایسه بین بوهایی با ویژگی های متنوع و مشابه حس بویایی با استشمام بوهای مشابه و نزدیك به هم،سریع تر كارایی خود را از دست می دهد.گفته می شود در میان بوهایی با انواع مختلف،در حدود ٥ تا ٦ بو را می توان متمایز كرد،در حالیكه این میزان برای بوهای مشابه فقط به ٢ تا ٣ رایحه محدود می شود. همچنین بویایی شما با استشمام عطرهای سنگین تر زودتر خسته می شود، بنابراین همیشه با عطرهای سبك تر امتحان كردن عطرها را شروع كنید. نكته دیگر اینكه عطرهای مختلف را در كنار هم روی پوست خود نزنید بلكه هر یك از آنها با فاصله ای زیاد از دیگری باید روی پوست امتحان شود.

اجازه ندهید كه فروشنده مچ و دستان شما را به تعداد زیادی از عطر آغشته كند.

 

آیا بوی یك عطر با توجه به شخص استفاده كننده آن متفاوت است؟

بله،هر فردی با توجه به شرایط پوست،سبك زندگی و به ویژه رژیم غذایی خود،بوی منحصر به فردی دارد. اگر شخصس از عطری استفاده كند كه بوی خوبی دارد ضرورتاً به این معنی نیست كه همان عطر برای شما هم همان بوی خوب را داشته باشد.

 

آیا آنچه كه می خوریم بر روی بوی عطر اثرگذار است؟

در واقع بوی عصاره عطری عوض نمی شود، این بوی پوست است كه در اثر مصرف غذاهای تند و ادویه ای تغییر می كند. رژیم های غذایی بر روی بوی پوست تأثیر داشته و این تغییرات بر روی كیفیت كلی عطر استفاده شده موثر هستند.

 

چرا چندین عطر را همزمان استفاده نمی كنند؟

هر عطری ویژگی های متناسب خود را دارد و اگر بیش از یك عطر همزمان استفاده شود نه تنها ناهماهنگی ایجاد شده مشخصات هر دو عطر را از بین خواهد برد، بلكه ممكن است اثر نامطلوبی هم بر جای گذارد.

 

آیا می توان از عطر مورد علاقه خود برای فضای اطراف هم استفاده كرد؟

بله، كارخانه های مختلفی اسپری های خوشبو كننده هوا تولید می كنند. البته برای صرفه جویی شما می توانید كمی عطر به لامپ اتاقتان بزنید، زمانیكه چراغ روشن است و حباب آن گرم شده عطر روی آن تبخیر و به آرامی پخش می شود. همچنین می توانید عطر را به رویه مبلمان هم استفاده كنید، ولی در نظر داشته باشید كه عطر مورد علاقه شما بر اساس سلیقه خودتان است به این معنی كه استفاده بیش از حد از آن در محیط اطراف به خصوص در محل های عمومی و دفتر كار می تواند برای دیگران آزاردهنده باشد.

 

چرا بعد از گذشتن مدتی از عطر زدن بوی آن را حس نمی كنیم؟

حس بویایی ما به سرعت خسته می شود و كارایی خود را از دست می دهد. وقتی مدت زمانی عطری را كه استفاده كرده اید استنشاق می كنید حس بویایی دیگر نمی تواند فاصله ای از منبع عطر ایجاد كند پس به آن عادت می كند و به نظر می رسد كه دیگر بوی آن به مشامتان نمی رسد اما برای دیگران همچنان عطر شما قابل تشخیص است.

 

آیا عطر بر حال و حوصله فرد هم اثرگذار است؟

بله قطعاً. در موقعیتهای خسته كننده،دلگیر كننده و یا شرایطی كه در محیط افسرده ای قرار دارید رایحه مهیج عطری مناسب می تواند به سرعت از شدت انرژی های منفی بكاهد. یك عطر خوشایند می تواند حس هیجان، آرامش، شادی، هوشیاری و انرژی را به همراه داشته باشد.

 

به چه عطری عطر خوب گفته می شود؟

عطری خوب است كه خود شخص استفاده كننده احساس خوشایند و راحتی را با آن تجربه كرده و مورد قبول اطرافیان هم باشد. البته معیار عینی دیگری هم برای تعیین كیفیت عطر وجود دارد. رایحه عطر باید با پیوستگی خاصی از نت اولیه تا نت بالا، نت میانی و نت پایه و با سیری ملایم پیش رود. در واقع استفاده كننده عطر باید چنین ترتیبی را در تبخیر و از بین رفتن عطر انتظار داشته باشد.

بخشی از هنر تركیب عطر شامل استفاده دقیق و موفقیت آمیز از مهار كننده یا تثبیت كننده های عطر است، بدین معنی كه مواد سنگین تر و پایدارتر، اجزای سبك تر و فرارتر را حفظ كنند. این مسأله در مورد مواد عطری طبیعی مانند صمغ ها، موم ها و تركیبات حیوانی هم صادق است؛ و از همه مهمتر یك عطر خوب باید از نظر تكنیكی هم درست تولید شده باشد، به عبارت دیگر ساختاری بی نقص، تصفیه شده و مناسب پوست داشته باشد.

 

آیا خودتان می توانید عطر را تركیب كنید؟

نه، هر عطری مجموعه ای از مواد اولیه مختلف با تركیبی متناسب است و برخی از مواد در مقادیر بسیار اندك استفاده می شود. فراهم آوردن این تعداد از مواد برای یك عطرساز غیر حرفه ای غیرممكن است.

با اینحال، چنین بسته های عطری وجود دارند كه شامل تركیب چندین عطر نهایی با یكدیگر بوده و گاهاً نتیجه ای مطلوب هم به دست می آید. ولی ایده كلی ساخت چنین عطرهایی با عطرسازی اصولی فاصله بسیاری دارد.

 

یك عطر شامل چه تعداد ماده اولیه است؟

هیچ قانون خاصی وجود ندارد. هر عطر می تواند شصت، هفتاد، صدها و بی نهایت اجزای اولیه داشته باشد. در اینجا باید خاطرنشان شد كه كیفیت یك عطر ارتباطی با تعداد تركیبات و مواد اولیه آن ندارد.

 

آیا باید عطر را روی پوست مالید یا اسپری كرد؟

این سوال بیشتر به جنبه صرفه جویی و راحتی استفاده كننده عطر مربوط است. وقتی كه عطری را روی پوست می مالید ممكن است قطرات ارزشمند آن هدر رود،در صورتیكه اسپری به صورت یكنواخت و متعادل عطر را روی پوست منتقل می كند. عطرپاش هم می تواند عمل اسپری كردن را به خوبی برایتان ایفا كند.

 

عطر را چه مدت می توان نگهداری كرد؟

عطر را در شرایط صحیح می توان تا پنج سال نگهداری كرد. شرایط مناسب عبارت است از دما و نور؛ محیط سرد و تاریك، ایده آل برای عطر بوده و یك شیشه عطر تازه و باز نشده را می توان تا پنج سال نگهداشت. زمانیكه در شیشه عطر باز شد طول عمر عطر تا حدودی كاهش می یابد ولی با رعایت شرایط نگهداری صحیح می توان همچنان این عطر را هم حفظ كرد.